Spotkanie: Wady genetyczne - pech, głupia decyzja czy kwestia niesprawiedliwości?

Spotkanie: Wady genetyczne - pech, głupia decyzja czy kwestia niesprawiedliwości?

9 grudnia 2013 odbyło się kolejne spotkanie Koła. Temat spotkania, którego gościem była Pani dr Marta Soniewicka z Katedry Filozofii Prawa i Etyki Prawniczej UJ, dotyczył dylematów etycznych selektywnej reprodukcji. Niezwykle dynamiczny rozwój genetyki stwarza coraz więcej możliwości, które jednak generują szereg problemów prawnych i wątpliwości natury etycznej – czy, a jeśli tak, to w jaki sposób i w jakim zakresie powinniśmy korzystać z najnowszych osiągnięć nauki.

Podczas spotkania dyskutowaliśmy głównie nad kwestiami podejmowania decyzji prokreacyjnych przez rodziców obciążonych chorobami genetycznymi, na przykładzie kazusu rodziców obciążonych genetycznie hemofilią, czyli tzw. wrodzonym zaburzeniem krzepnięcia krwi. Uczestnicy spotkania podzielili się na grupy i prezentowali argumenty przedstawiające różne punkty widzenia odnoszące się do interesów różnych stron – rodziców, dzieci, społeczeństwa. Temat rozmowy był tym bardziej ciekawy, że dotyczył autentycznej sytuacji mającej miejsce kilka lat temu w Wielkiej Brytanii, nie był zatem jedynie eksperymentem myślowym.

Dyskusja była tak zajmująca, że w związku z wyczerpaniem czasu postanowiliśmy przełożyć spotkanie na następny tydzień, kiedy to będziemy zastanawiać się nad kolejnymi kazusami poruszającymi problem autonomii prokreacyjnej i podejmowanych w związku z nią wyborów.

Dziękujemy za liczne przybycie i serdecznie zapraszamy na następne spotkanie – szczegółowe informacje co do miejsca i czasu już wkrótce.

Data opublikowania: 10.12.2014
Osoba publikująca: Elżbieta Nycz